Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – ustawa przyjęta przez sejm

 

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym została przyjęta przez sejm. W piątek 01.10.2021 dużą większością głosów ustawa została przegłosowana i trafi teraz do senatu. Wprowadzi ona w życie zapowiadany od wielu miesięcy program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego będący jednym z filarów Polskiego Ładu. Umożliwi on osobom kupującym nieruchomość mieszkaniową za kredyt hipoteczny uzyskanie kredytu bez konieczności wnoszenia wkładu wkładu własnego.

 

Więcej o obowiązkowym wkładzie własnym –> Kredyt hipoteczny minimalny wkład własny

 

Podczas prac w komisji po drugim czytaniu w sejmie została wprowadzona jedynie jedna poprawka. Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy w ramach Mieszkania Bez Wkładu Własnego będzie mógł być także udzielony na nabycie domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkaniowego z uwzględnieniem wykończenia domu lub lokalu mieszkalnego. Treść poprawki:

 

„w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania”

 

Ogólny kształt programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego jest znany o kilku miesięcy. Po rozpoczęciu prac legislacyjnych doprecyzowano szereg kwestii i o ile nie zostaną wprowadzone poprawki w senacie znany jest już kształt programu.

 

O zmianach, które zaszły w programie podczas legislacji sejmie – Mieszkanie Bez Wkładu Własnego projekt ustawy

 

Największą zaletą programu będzie umożliwienie otrzymania kredytu hipotecznego bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Jest to aktualnie duża bariera dla osób, które posiadają zdolność kredytową, ale jednocześnie dla takich gdzie problemem jest uzbieranie pieniędzy na obowiązkowy wkład. Drugą ważną zaletą programu będzie tzw. spłata rodzinna. Po urodzeniu drugiego dziecka zostanie spłacone 20.000zł, a po urodzeniu trzeciego lub kolejnego 60.000zł (do 100.000zł łącznie).

 

O wszystkich korzyściach i zaletach programu – Mieszkanie Bez Wkładu Własnego kształt programu

 

Aby móc skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu konieczne będzie spełnienie warunków. Będą one dotyczyły zarówno kredytobiorców jak i nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria należy założyć, że z programu będzie mogła skorzystać jedynie część kredytobiorców.

 

O warunkach i kryteriach programu – Kryteria Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Program zgodnie z założeniami ma ruszyć w ciągu 6 miesięcy od opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Przy dalszym sprawnym procesie legislacyjnym przewidywany termin rozpoczęcia programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego to kwiecień lub maj 2022.

 

 

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin