Program Pierwsze Mieszkanie Bezpieczny Kredyt 2 procentProgram Pierwsze Mieszkanie

 

16 grudnia 2022 Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapowiedział wprowadzenie w przyszłości nowego programu wsparcia dla osób nabywających nieruchomość za kredyt hipoteczny pod nazwą – „Program Pierwsze Mieszkanie”. Rozpoczęcie programu ma nastąpić już w 2023 roku!

 

Według zapowiedzi ministra „Program Pierwsze Mieszkanie” po pierwsze ma ułatwić nabycie pierwszej nieruchomości mieszkalnej przez osoby, który chciałyby to zrobić za pomocą kredytu hipotecznego. Na podstawie informacji, które przedstawiono do tej pory wiadomo, ze pomoc Państwa ma obejmować kredyty do 500.000zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz do 600.000zł w przypadku gospodarstw co najmniej dwuosobowych.

 

W tym programie wychodzimy z założenia, że mieszkanie to prawo, a nie towar – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – W Polsce bez względu na wiek dążymy do posiadania własnego mieszkania – to daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilność – powiedział W. Buda


Powyższa deklaracja wskazuje jasno, że podstawowym celem Programu Pierwsze Mieszkanie ma być wsparcie osób, które zamierzają nabyć pierwsze lokum, a z różnych przyczyn (np. brak wkładu własnego czy wysokie oprocentowanie) mają trudności z uzyskanie kredytu hipotecznego lub jest on za drogi przez co zmuszone są one wynajmować mieszkanie.

 

Program Pierwsze Mieszkanie – Bezpieczny Kredyt 2 procent (%)

 

Program Pierwsze Mieszkanie przede wszystkim będzie umożliwiał otrzymanie kredytu hipotecznego z dopłatami do oprcentowania. Dopłata do kredytu mieszkaniowego będzie obowiązywać przez pierwsze 10 lat kredytowania i będzie ona różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

 

Przykładowo jeśli ustalone o powyższe zasady (średnia oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałej stopie) oprocentowanie będzie wynosiło np. 8,46% zostanie ono w celach wyliczenia dopłaty dodatkowo pomniejszone o 10%. Pomniejszenie oprocentowania ma uwzględniać marżę banku w normalnym kredycie hipotecznym o celu mieszkaniowym.

 

Bezpieczny Kredyt na 2 procent ma być przeznaczony dla osób będących poniżej 45 roku życia, które nie mają i nie miały prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu lub domu. Z Programu Pierwsze Mieszkanie będą mogły skorzystać małżonkowie lub rodzice przynajmniej jednego wspólnego dziecka. Co istotne te warunki będzie musiał spełnić przynajmniej jeden z wnioskodawców, a nie oboje.

 

Z kredytu będą mogli skorzystać również obcokrajowcy pod warunkiem, że będą prowadzili gospodarstwo domowe w Polsce.

 

Celem Bezpiecznego Kredytu na 2% będzie mogło być nabycie mieszkania zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym. Co bardzo ważne nie przewiduje się limitów cenowych nieruchomości, które będą mogły być celem Programu Pierwsze Mieszkanie (limity takie są w programie Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – limity cen) i jednocześnie ma nie być ograniczeń w postaci wielkości powierzchni użytkowej mieszkania.

 

Bezpieczny Kredyt na 2% – jak będzie wyglądała spłata?

 

W pierwszym okresie 10 lat gdy będą obowiązywały dopłaty raty będą znacząco niższe od tradycyjnych kredytów hipotecznych mieszkaniowych. Bezpieczny Kredyt będzie w ciągu pierwszych 10 lat oparty o stałe eoprocentowanie co oznacza, że wysokość raty nie ulegnie zwiększeniu jak w przypadków zwykłych kredytów hipotecznym o zmiennym oprocentowaniu (z uwagi na wzrost stóp procentowych).

 

Ponadto raty będą z miesiąca na miesiąc się zmniejszać, ponieważ w okresie dopłat będą one spłacane na zasadach rat malejących, a nie równych (raty annuitetowe). Taki system spłat powoduje, że kapitał spłacany jest szybciej niż w przypadku rat równych. Dzięki temu po zakończeniu dopłat (po 10 latach) rata będzie niższa niż w przypadku zaciągnięcia analogicznego kredytu bez dopłat spłacanego w rata równych ( z uwagi na większą kwotę kapitału do spłaty po 10 latach). Po zakończeniu dopłat oprocentowanie kredytu będzie w wysokości oprocentowania rynkowego dla kredytów hipotecznych mieszkaniowych, a raty będą spłacane formie rat równych (raty annuitetowe).

 

Podstawowym warunkiem otrzymania Bezpiecznego Kredytu na 2% będzie posiadanie zdolności kredytowej jak w przypadku zwykłego kredytu mieszkaniowego.

 

Program Pierwsze Mieszkanie, a program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Według zapowiedzi ministerstwa Program Pierwsze Mieszkanie będzie można połączyć z programem Mieszkanie Bez Wkładu Własnego (Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy). Korzyścią z tego wynikającą będzie możliwość zakupu pierwszego mieszkania bez konieczności wnoszenia środków własnych. Brak konieczności jego wnoszenia jest podstawową zaletą programu MBW (Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy).

 

Co ważne w momencie połączenia obu programów nie będzie można skorzystać z tzw. spłaty rodzinnej będącej dodatkową korzyścią programu Mieszkanie Bez Wkładu (Spłata Rodzinna – szczegóły). Wówczas korzyścią skorzystania z programów będą same wysokości dopłat do oprocentowania przez pierwsze 10 lat i nie będzie można ubiegać się o nadpłatę kredytu po urodzenia drugiego i kolejnych dzieci.

 

Program Pierwsze Mieszkanie – kiedy rozpoczęcie?

 

Program ma rozpocząć się w 1 lipca 2023 roku.  Zanim się rozpocznie musi nastąpić cały proces legislacyjny i musi zostać uchwalona ustawa na, której będzie opierał się Program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczne Kredyty na 2 procent.

 

Co ważne program będzie objęty limitami, których dokładną wysokość poznamy później. Oznacza to, że po wyczerpaniu puli środków na dany rok aby skorzystać z programu będzie trzeba prawdopodobnie poczekać do kolejnego roku. Z aktualnych informacji wynika jednak, że brak będzie limitów w pierwszym roku programu – 2023! Oznacza to, że z programu będzie mógł skorzystać każdy, kto spełni jego kryteria.

 

Analogicznie jak w przypadku programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego czy innych, które były wcześniej (np. Mieszkanie dla Młodych) o kredyty z dopłatami do oprocentowania będzie można wnioskować w bankach komercyjnych, które zdecydują się uczestniczyć w programu (lista banków uczestniczących w programie Mieszkanie Bez Wkładu własnego)

 

Konto Mieszkaniowe

 

Drugim filarem program będzie możliwość otwarcia specjalnego oszczędnościowego Konta Mieszkaniowego w jednym z banków, który będzie uczestniczył w programie. Warunki, które trzeba będzie spełnić aby mieć taką możliwość będą podobne jak w przypadku Bezpiecznego Kredytu na 2 procent. Osoba, które będzie chciała je założyć  nie będzie mogła mieć aktualnie lub w przeszłości prawa własności w żadnej nieruchomości mieszkalnej (mieszkania lub domu jednorodzinnego) ani spółdzielczego prawa własnościowego do takiej nieruchomości.

 

O powyższej zasady wprowadzone zostanie jednakże pewne odstępstwo. Z programu będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszkalnym będzie mieszkała z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci przy spełnieniu następujących warunków dotyczących metraży:

 

  • lokalu o powierzchni do 50 m2 przy 2 dzieci
  • lokalu o powierzchni do 75 m2 przy 3 dzieci
  • lokalu o powierzchni do 90 m2 przy 4 dzieci
  • bez limitu powierzchni przy 5 i większej liczbie dzieci

 

Na Koncie Mieszkaniowym będzie można oszczędzać od 3 do 10 lat, a wpłaty będą mogły wynosić od 500 do 2000zł miesięcznie i w skali roku będzie musiało być to przynajmniej 11 wpłat. Wpłaty będzie można dokonywać na dziecko po ukończeniu 13 roku życia.

 

Zaletą programu będzie możliwość otrzymania dodatkowe Premii Mieszkaniowej, którą będzie można przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania lub domu zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego (zakup nieruchomości od dewelopera w tym w budowie). Premia Mieszkaniowa ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań. Ma być ona naliczana co rok, a wypłacona ma być jednorazowo. Ponadto odsetki z rachunku mają być zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Po wypłacie na wykorzystanie środków ma być 5 lat.

 

Powyższy kształt programu opiera się aktualnie jedynie na deklaracjach ministerstwa. Zapraszamy do śledzenia strony. Ostateczny kształt programu poznamy w momencie uchwalenia odpowiedniej ustawy.

 

Uwaga: Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas symulacjami wysokości rat Bezpiecznego Kredytu –> Bezpieczny Kredyt jaka rata . oraz z kalkulatorem do wyliczania kredytu z dopłatami –> Bezpieczny Kredyt Kalkulator.

 

Aktualizacja – 16.12.2022

 

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin