Kredyt hipoteczny – minimalny wkład własny

Kredyt hipoteczny minimalny wkład własnyPrzy zakupie nieruchomości za kredyt hipoteczny mimo posiadania zdolności kredytowej na pełną kwotę zakupu banki wymagają minimalnego wkładu własnego. Oznacza to, że część kwoty zakupu trzeba sfinansować z własnych środków, a resztę można sfinansować kredytem hipotecznym.

 

Minimalny wkład własny w 2021

 

W roku 2021 podobnie jak w poprzednich lata minimalny wkład własny przy zakupie nieruchomości za kredyt hipoteczny to 10%. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie w każdym banku wystarczy wniesienie takiego wkładu własnego. Aktualnie kredytów na 90% wartości nieruchomości udzielają banki Pekao S.A., PKO BP, Millennium, mBank, Alior Bank oraz Santander. W wielu innych bankach obligatoryjne jest wniesienie 20% środków własnych. Ponadto nawet w tych bankach gdzie jest możliwe uzyskanie kredytu na 90% wartości nieruchomości w niektórych przypadkach będzie wymagane wniesienie np. 20% wkładu własnego. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku np. dużej wartości nieruchomości lub dużej powierzchni użytkowej.

 

Wkład własny – jak go obliczyć?

 

Przy zakupie nieruchomości kalkulacja jest prosta. Jeśli cena zakupu wynosi np. 300.000zł, a wkład własny to 10% to 270.000zł można otrzymać z kredytu hipotecznego, a 30.000zł trzeba sfinansować z własnych środków. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu i remontu lub wykończenia nieruchomości. Jeśli dla przykładu cena zakupu wynosi 300.000zł, a na remont dobierane jest 50.000zł wówczas wartością od, której liczy się wkład własny jest 350.000zł (wartość docelowa inwestycji). Wkład własny w tym przypadku musiałby wynosić 35.000zł, a maksymalny możliwy do uzyskania kredyt do 315.000zł

 

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku wkładu 20% lub wyższego.

 

W przypadku budowy domu sytuacja jest inna. O ile wyliczenie wkładu własnego odbywa się analogicznie jak w przypadku zakupu nieruchomości i remontu lub wykończenia (przyjęcie wartości docelowej inwestycji) o tyle inaczej wkład własny może być wniesiony. Przede wszystkim wkładem własnym w całości jej wartości będzie działka, a w przypadku gdy jest obciążona kredytem hipotecznym to różnica między jej wartością, a pozostałą kwotą zadłużenia. Ponadto wkład własny wnoszony poza wartością działki wnosi się realizując poszczególne prace budowlane z własnych środków przy czym bank nie sprawca faktycznie poniesione kosztów (brak potrzeby przedstawiania faktur), a fizyczny postęp prac.

 

 

Mieszkanie na Start – czy rozwiąże problem?

 

Bez wkładu własnego nie można kupić nieruchomości za kredyt hipoteczny. Jego brak jest barierą dla wielu osób w zakupie nieruchomości mimo posiadania zdolności kredytowej. Uzbieranie minimalnego wkładu własnego jest zwłaszcza trudne w sytuacji rosnących cen nieruchomości. Dlatego też dobrze, aby wprowadzono w ramach programu Mieszkanie na Start również gwarancję wkładu własnego w takiej postaci jak w programie „Pierwsze Mieszkanie (Bezpieczny Kredyt)”. . Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji na ten temat.

 

 

 

 

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin