Mieszkanie na Start – kalkulatorMieszkanie na Start Kalkulator

 

Aktualnie znany jest już projekt ustawy na mocy, której będzie można wnioskować o preferencyjne Kredyty Mieszkaniowe #naStart”. Finalny kształt programu może się jeszcze mocno zmienić. Prezentujemy jednak poniżej kalkulator dzięki, któremu przybliżamy jak mogą wyglądać raty kredytów z dopłatami w nowym programie. Powstał on na podstawie własnej interpretacji zapisów projektu ustawy. Do czasu uchwalenia ostatecznego kształtu ustawy udostępniamy kalkulator w pliku Excel, docelowo zostanie stworzony kalkulator online.

 

Kredyt #naStart – założenia kalkulatora

 

Poniżej prezentujemy kalkulator dla programu mieszkanie „#naStart”, który jest próbą symulacji jak mogą wyglądać raty „Kredytów na Start”. Zarówno finalny kształt programu jak i wyliczenia rat mogą się jeszcze mocno zmienić! Ostateczne warunki programu będą dopiero znane po uchwaleniu odpowiedniej ustawy. Kalkulator opiera się na poniższych założeniach:

 

 • preferencyjne oprocentowanie będzie przez pierwsze 10 lat
 • po zakończeniu dopłat przez resztę okresu spłata następuje w ratach równych (analogicznie do „Bezpiecznego Kredytu 2%”)
 • realne oprocentowanie „Kredytu na Start” jest uzależnione od kryteriów zapisanych w projekcie ustawy (ilości dzieci, wysokości dochodów, metrażu nieruchomości) oraz wysokości zwykłego kredytu (część kredytu ponad kwotę, która może być objęta dopłatami)
 • wysokość kredytu, która może być objęta dopłatami jest zależna od ilości osób w gospodarstwie, a także lokalizacji
 • brak jest limitu maksymalnej kwoty kredytu (jednakże powiększenie kwoty kredytu ponad kwotę objęta dopłatami powoduje zwiększenie realnego oprocentowania)
 • osobno należy wpisać oprocentowanie kredytu od 11 roku kiedy cały kredyt będzie oprocentowany jak kredyt standardowy. Wysokość tego oprocentowania jest wspólna dla kredytu mieszkaniowego #naStart oraz zwykłych kredytów
 • kalkulator porównuje kalkulacje rat kredytu mieszkaniowego #naStart ze zwykłymi kredytami z ratami równymi i malejącymi. Oprocentowanie zwykłego kredytu należy wpisać w polu „oprocentowanie zwykłego kredytu”. Aktualnie sugerujemy wpisać tu wysokość 7,5% co odpowiada przeciętnej wysokości oprocentowania zwykłych kredytów
 • wskaźnik średniej stopy referencyjnej BGK na podstawie, którego będzie wyliczana dopłata wynosi aktualnie 6,36% (publikowany jest on co kwartał – tutaj). Proponujemy wpisać tą samą wartość w polu „oprocentowanie Kredytu na Start” z uwagi na fakt, że analogicznie jak w „Bezpiecznym Kredycie 2%” banki mogą dostosowywać jego wysokość właśnie do wysokości stopy BGK.

 

W przypadku gdy kwota kredytu przekroczy maksymalną możliwą kwotę, która według aktualnych informacji jest uzależniona od ilości osób w gospodarstwie domowym (szczegóły), pozostałą kwotę należy wpisać w polu „pozostała kwota kredytu”.

 

Maksymalna kwota „Kredytu na Start” w zależności od ilości osób w gospodarstwie:

 

 • dla gospodarstwa domowego 1-osobowego200.000zł
 • dla gospodarstwa domowego 2-osobowego400.000zł
 • dla gospodarstwa domowego 3-osobowego450.000zł
 • dla gospodarstwa domowego 4-osobowego500.000zł
 • dla gospodarstwa domowego 5-osobowego600.000zł

 

Przykładowo jeśli do kredytu w kwocie 600.000zł będzie przystępowało gospodarstwo 4 osobowe to wówczas należy wpisać maksymalną kwotę w wysokości 500.000zł w polu „kwota kredytu z dopłatami”, a w polu „pozostała kwota kredytu” należy wpisać pozostałą kwotę kredytu czyli 100.000zł. Kalkulator wyświetli błąd jeśli kwota kredytu z dopłatami będzie za wysoka.

 

 

Kalkulator uwzględnia również zwyżki maksymalnej możliwej kwoty kredytu z dopłatami ze względu na lokalizację, a także uwzględnia ewentualne korekty dopłaty (obniżki) za przekroczenie limitu dochodów oraz metrażu nieruchomości. W razie potrzeby zostaną wygenerowane odpowiednie komunikaty:

 

 

mieszkanie #naStart – wysokość rat

 

Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenia Kredytów na Start naszego kalkulatora dla programu „Mieszkanie na Start”.

 

Przykład 1:

Gospodarstwo 1 osobowe, łączna kwota kredytu 300.000zł z czego 200.000zł to kredyt preferencyjny, a 100.000zł to część kredytu bez dopłaty, okres spłaty 30 lat.

Realne oprocentowanie kredytu – 3,12%, pierwsza rata „Kredytu na Start” – 1613zł

 

Przykład 2:

Gospodarstwo 2 osobowe, bez dzieci, łączna kwota kredytu 400.000zł w całości jest to kredyt preferencyjny, okres spłaty 30 lat.

Oprocentowanie kredytu – 1,5%, pierwsza rata „Kredytu na Start” – 1611zł

 

Przykład 3:

Gospodarstwo 2 osobowe, bez dzieci, łączna kwota kredytu 500.000zł z czego 400.000zł to kredyt preferencyjny, a 100.000zł to część kredytu bez dopłaty okres spłaty 30 lat.

Oprocentowanie kredytu – 2,47%, pierwsza rata „Kredytu na Start” – 2418zł

 

Przykład 4:

Gospodarstwo 4 osobowe, 2 dzieci, łączna kwota kredytu 600.000zł z czego 500.000zł to kredyt preferencyjny, a 100.000zł to część kredytu bez dopłaty, okres spłaty 30 lat.

Oprocentowanie kredytu – 1,48%, pierwsza rata „Kredytu na Start” – 2405zł 

 

Przykład 5:

Gospodarstwo 5 osobowe, 3 dzieci, łączna kwota kredytu 800.000zł z czego 600.000zł to część kredytu bez dopłaty, a 200.000zł to zwykły kredyt hipoteczny, okres spłaty 30 lat.

Oprocentowanie kredytu – 1,59%, pierwsza rata „Kredytu na Start” – 3282zł 

 

„Kredyt #naStart” Kalkulator(plik Excel 528KB)

 

 

Kredyt #naStart – kalkulator online

 

Po uchwaleniu ustawy oraz ustaleniu finalnego kształtu programu zostanie stworzony kalkulator online, który będzie stanie przeprowadzać powyższe symulacje dla Kredytu #naStart. Aktualnie zapraszamy do korzystania z kalkulatora w formie pliku Excel.

 

Nota prawna:

Prezentowane wyliczenia służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako oferta, rekomendacja, zaproszenie do zawarcia umowy kredytu ani usługa doradztwa. Kalkulator nie jest oficjalnym narzędziem do wyliczania rat Kredytów na Start ramach Programu Mieszkanie na Start. Przedstawiona wysokość raty kredytu ma charakter wyłącznie przykładowy i uzależniona jest od oferty i decyzji kredytowej danego banku oraz od następujących czynników: okresu kredytowania, marży banku, stopy procentowej i skorzystania z oferty dodatkowej w postaci: karty kredytowej, konta bankowego, produktu inwestycyjnego lub ubezpieczeniowego. Ostateczny kształt oferty kredytowej jest wyłączną decyzją banku, opartą na analizie indywidualnej sytuacji Klienta, dlatego też zaproponowane Klientowi wartość kredytu oraz wysokość raty mogą się różnić od dokonanych obliczeń. W ocenie zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę m.in. dochód wnioskodawcy i stan spłaty jego dotychczasowych zobowiązań. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Kalkulator jest jedynie symulacją jak mogą prezentować się kalkulacje „Kredyt mieszkaniowego #naStart” w porównaniu do kredytów tradycyjnych. Prezentowane dane mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie są oficjalnym narzędziem programu mieszkaniowego #naStart. Twórca kalkulatora nie odpowiada ze ewentualne błędy. Finalny kształt programu oraz kalkulacje „Kredyt mieszkaniowego #naStart” będą uzależnione od ostatecznego kształtu ustawy oraz ofert banków uczestniczących w programie. Prezentowane wyliczenia służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako oferta.

 

 

Bezpłatna konsultacja kredytowa

 

Zanim program ruszy zapraszamy do bezpłatnej konsultacji kredytowej podczas, które nasi eksperci będą w stanie przeliczyć m.in. zdolność kredytową, a po rozpoczęciu programu pomóc z procedurą kredytową. Działamy w całej Polsce i możliwe są również spotkania online.

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin