Czy warto czekać na Mieszkanie Bez Wkładu?

 

Wprowadzenie w życie programu Mieszkanie Bez Wkładu będzie z pewnością szansą dla wielu osób na nabycie swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej za kredyt hipoteczny. Będą to osoby, dla których barierą w zakupie jest zgromadzenie odpowiedniego wkładu własnego. Takie osoby jeśli nie mają możliwości pozyskania wkładu własnego w inny sposób mają argument aby oczekiwać rozpoczęcia programu.

 

Czy każdy powinien czekać na Mieszkanie Bez Wkładu?

 

Nie każdy jednak powinien zwlekać z zakupem nieruchomości za kredyt hipoteczny do czasu wejścia w życie programu. Dlaczego?

 

  • Nie każdy będzie mógł skorzystać – kryteria, które już aktualnie są znane wykluczają sporą grupę potencjalnych nabywców. Poza limitem wieku ograniczeniem z pewnością może być fakt, że Mieszkanie Bez Wkładu będzie adresowany do osób nabywających pierwsze mieszkanie.
  • Limity – w poprzednich programach wsparcia dla osób nabywających nieruchomości za kredyt hipoteczny (Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim) wprowadzone były limity kwotowe do wykorzystania w ciągu roku. Wyczerpanie limitów oznaczało brak możliwości skorzystania z programu (należało poczekać do kolejnego roku). Rząd planuje aby z programu mogło skorzystać 80.000 osób rocznie.
  • Nie każda nieruchomość – wprowadzenie limitu cen na podstawie wskaźnika odtworzeniowego publikowanego przez BGK będzie oznaczało, że wiele nieruchomości nie będzie mogło stanowić celu programu, bo będą za drogie. Tak było również przy poprzednich programach.
  • Ograniczenia – analogicznie jak w poprzednich programach mogą pojawiać się ograniczenia związane z dysponowaniem nieruchomości i zakazany może być chociażby wynajem nieruchomości lub szybka sprzedaż.
  • Wyższa cena nieruchomości – jeśli trend wzrostu cen nieruchomości się utrzyma to może się okazać, że w momencie wejścia w życie programu ceny będą wyższe. Ponadto część analityków zakłada, że wprowadzenie programu może być dodatkowym bodźcem do ich dalszego wzrostu (więcej potencjalnych nabywców).  
  • Droższy kredyt – może się również okazać, że kredyt na 100% wartości będzie droższy niż kredyt z wniesionym w tradycyjny sposób wkładem własnym. Bywały takie sytuacje podczas obowiązywania poprzednich programów (kredyt ze wsparciem był droższy, choć różnice były niewielkie)

 

Mieszkanie bez Wkładu nie musi oznaczać korzyści

 

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty zachęta do skorzystania z Mieszkania Bez Wkładu jest mniejsza niż podczas funkcjonowania programów Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Tu korzyści były bardziej wymierne. Skorzystanie z programu Rodzina na Swoim oznaczało korzyść w postaci dopłaty do odsetek przez 8 lat, a z Mieszkania dla Młodych bezzwrotną dopłatę do wkładu własnego (od ok 20.000 do nawet 80.000zł!). W tej sytuacji nawet osoby dysponujące środkami własnymi decydowały się na kredyt hipoteczny w programie jeśli spełniały kryteria.

 

W przypadku Mieszkania Bez Wkładu skorzystanie z programu umożliwi zakup nieruchomości bez konieczności jego wnoszenia. Kwota kredytu będzie jednak większa niż przy wniesieniu wkładu własnego z własnych środków. Wyższa kwota z kolei oznaczać będzie więcej odsetek do zapłaty. Z drugiej strony argumentem za skorzystaniem z programu nawet w sytuacji posiadania środków własnych może być zapowiedziane umorzenie gwarantowanej kwoty w przypadku narodzin dzieci.

 

Więcej szczegółów na temat Mieszkania dla Młodych oraz Rodzina na Swoim –> Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim – jak było?

 

 

 

 

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin