Rodzinny kredyt mieszkaniowy na 2 procent ?

 

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy na 2%Brakuje nadal informacji na temat Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych, które wstępnie zostały zapowiedziane w czerwcu 2022 przez dyrektora departamentu mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii – Juliusza Teztlaffa. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe wejdą w życie oraz czy będą one rozwinięciem programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, który funkcjonuje od maja 2022 roku czy będzie to zupełnie nowy program.

 

Kredyt z hipoteczny dla młodych rodzin na 2 procent ?

 

W świetle informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej na podstawie wypowiedzi prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego na początku września 2022, można założyć, że pod nazwą Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy będzie kryła się jednak nazwa nowego programu. Według zapowiedzi prezesa PIS:

 

„Jest rozważana taka propozycja, żeby młode rodziny mogły dostawać kredyt na mieszkanie na 2 proc., czyli bardzo niskie oprocentowanie.”

 

Powyższa deklaracja zwiastowałaby raczej powstanie nowego programu niezależnie od Mieszkanie Bez Wkładu Własnego lub też zasadnicze jego rozszerzenie. Program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego umożliwia bowiem zaciągnięcie kredytu bez konieczności wnoszenia środków własnych (kredyt hipoteczny na 100%) i powstawała w momencie gdy brak wkładu własnego był największą barierę w otrzymaniu kredytu hipotecznego i zakupu nieruchomości mieszkalnej.

 

Aktualnie największą barierą jest brak zdolności kredytowej oraz wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych, a co za tym idzie wysokie raty kredytów. Zapowiadane kredyty przez prezesa PIS miałyby rozwiązać ten drugi problem.

 

Z pewnością można stwierdzić, że rząd jest świadomy problemu w nabyciu mieszkań przez osoby młode i wchodzące na rynek pracy za kredyt hipoteczny. Deficyt mieszkań nadal w Polsce jest bardzo wysoki przez co wiele osób skazanych jest na najem nieruchomości bądź mieszkanie z rodzicami.

 

„My naprawdę nieustannie szukamy we własnych głowach, ale także odwołując się do pomysłów z innych krajów, metod, żeby w Polsce te sprawy najbardziej zasadnicze rozwiązać – sprawy mieszkań, służby zdrowia – powiedział J. Kaczyński”

 

Czas pokaże czy powyższe deklaracje zmaterializują się w postaci preferencyjnych kredytów dla „młodych rodzin” i jeśli tak to czy będzie to rozwinięcie dotychczasowego programu czy zupełnie nowy projekt.

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin