Bony Mieszkaniowe

 

Prawdopodobnie inną formą wsparcia dla osób chcących nabyć nieruchomość mieszkalną lub skorzystać z budownictwa społecznego może być tzw. bon mieszkaniowy. Nie był on przedstawiony w dokumencie „Polski Ład” oraz podczas konferencji rządowej z 15.05.2021 jednakże kształt programu został już opublikowany jednak na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Będzie on przyznawany przez ZUS po złożeniu wniosku. Zakładane są dwa rodzaje bonów: Społeczny oraz Rodzinny.

 

Społeczny Bon Mieszkaniowy:

 

 

Przeznaczony zostanie on dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej aby uzyskać kredyt hipoteczny, a chciałyby skorzystać z budownictwa społecznego. Może być to np. sfinansowanie wkładu partycypacyjnego w przypadku wynajmu mieszkania od Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) lub skorzystanie z mieszkania na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Możliwe będzie ponadto sfinansowanie wkładu w spółdzielni mieszkaniowej.

 

Wysokość dofinansowania miałaby być następująca:

 

  • małżeństwo z dwojgiem dziecikwota 40.000zł
  • małżeństwo z jednym dzieckiemkwota 25.000zł
  • małżeństwo nie posiadające dziecikwota 10.000zł 
  • jednoosobowe gospodarstwa  – kwota 5.000zł

 

Rodzinny Bon Mieszkaniowy:

 

Rodzinny bon mieszkaniowy przeznaczony ma być dla rodzin gdzie jest przynajmniej troje dzieci lub osób niepełnosprawnych. Analogicznie jak w wariancie społecznych bonu mieszkaniowego będzie można go przeznaczyć na partycypację w TBS lub sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Tutaj jednak będzie również możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu nieruchomości lub budowę domu. Ten element wsparcia bonów mieszkaniowych jest podobny do zapowiedzianego programu Mieszkanie Bez Wkładu. Tam również uwzględniono w określonych przypadkach możliwość dofinansowania do zakupu zamiast gwarancji. Aktualnie nie wiadomo czy będzie to niezależna forma wsparcia.

Wsparcie w przypadku rodzinnego bonu mieszkaniowego będzie ponadto powiększane o 45.000zł jeżeli rodzina wcześniej nie będzie posiadała nieruchomości mieszkalnej w ogóle lub będzie ona nie większa niż 65 metrów kwadratowych (opcja II). Podstawowym kryterium mającym wpływ na wysokość wsparcia będzie ilość posiadanych dzieci. Im więcej dzieci w rodzinie tym większa będzie pomoc:

 

  • małżeństwo z trojgiem dzieci55.000zł (dla rodzin posiadających mieszkanie lub dom o powierzchni powyżej 65 metrów – opcja I) lub 100.000zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania lub domu lub posiadających do 65 metrów – opcja II)
  • małżeństwo z czworgiem dzieci70.000zł  lub 115.000zł (opcja II)
  • małżeństwo z pięciorgiem dzieci 85.000zł lub 130.000zł (opcja II)
  • małżeństwo z sześciorgiem dzieci100.000zł lub 145.000zł (opcja II)

 

Bony Mieszkaniowe uzupełnieniem programu Mieszkanie Bez Wkładu

 

Wygląda na to, że bony mieszkaniowe będą stanowiły uzupełnienie programu gwarancyjnego kredytów hipotecznych jaki planowany jest do wprowadzenia pod nazwą Mieszkanie Bez Wkładu. Bony będą adresowane dla osób, które nie mają zdolności kredytowej aby uzyskać kredyt hipoteczny. Skorzystanie np. z opcji wynajmu mieszkania w ramach TBS biorąc pod uwagę dopłatę do wkładu partycypacyjnego może być zdecydowanie korzystniejszą opcją wynajmu nieruchomości. Jednocześnie program może być impulsem do rozwoju sektora budownictwa społecznego.

 

Kiedy zostaną wprowadzone Bony Mieszkaniowe?

 

Wg informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii planowaną datą wejścia w życie przepisów umożliwiających funkcjonowaniem bonów mieszkaniowych jest 01.01.2023. Aktualnie prowadzone są prace nad projektem ustaw oraz nad utworzenie systemy informatycznego potrzebnego do obsługi programu. Wcześniej planowane jest rozpoczęcie funkcjonowania programu Mieszkanie Bez Wkładu.

Brak

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin