Pierwsze Mieszkanie – wyższa zdolność kredytowa!

 

Komisja Nadzoru Finansowego w najbliższym czasie ma poprzez zmianę w Rekomendacji S „poluzować” wytyczne na podstawie, których wyliczana będzie zdolność kredytowa. Aby otrzymać jakikolwiek kredyt hipoteczny niezbędna jest zdolność kredytowa. W przypadku jej braku kredyt hipoteczny nie jest możliwy lub będzie udzielony na mniejszą niż wnioskowaną kwotę. Skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie (Bezpieczny Kredyt) nie zwalnia z konieczności posiadania zdolności kredytowej, dlatego zapowiedziane zmiany są bardzo ważne z punktu widzenia osób, które zamierzają z nich skorzystać.

 

Zdolność kredytowa – w czym problem?

 

Zdolność kredytową w porównaniu do okresu sprzed około 1,5 roku spadła nawet o ok 50 – 60%. Przykładowo jeśli ktoś w sierpniu 2022 miał ją na poziomie 500.000zł, dzisiaj może ona wynosić np. 250.000zł. Przyczyny spadku zdolności kredytowej są dwie. Pierwsza to wzrost rat kredytów z uwagi na wzrost stóp procentowych. Zdolność kredytowa liczona jest w oparciu o wysokość dochodów, koszty utrzymania gospodarstwa oraz w oparciu o przyszłą płaconą ratę kredytu. Z uwagi na wzrost stóp procentowych raty wzrosły i zdolność kredytowa zmalała.

 

Drugim nie mniej ważnym czynnikiem jest wzrost tzw. bufora bezpieczeństwa. Oprocentowanie kredytu hipotecznego było podwyższane o 2,5% na wypadek wzrost stóp procentowych. Od kwietnia zeszłego roku KNF podwyższył ten bufor aż do 5%. Nie dość, że raty kredytów były wyższe z uwagi na wzrost stóp procentowych to dodatkowo zwiększył się jeszcze „bufor bezpieczeństwa”.

 

Co się zmieni w zdolności kredytowej?

 

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała zmniejszenie buforu do pierwotnego poziomu 2,5% dla kredytów o okresowo stałym oprocentowaniu. Sama ta zmiana będzie miała bardzo duży wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Ponadto oprocentowanie kredytów hipotecznych ulega stopniowemu zmniejszeniu co dodatkowo będzie miało pozytywny wpływ.

 

Zmiana ta będzie dotyczyła Bezpiecznych Kredytów, ponieważ są to kredyty o okresowo stałym oprocentowaniu (pierwsze 10 lat). Pozostaje pytanie jaką ratę banki będą brały pod uwagę przy wyliczaniu zdolności – niższą ratę w okresie dopłat czy symulowaną ratę po ich zakończeniu?

 

Źródło: KNF -> Szczegóły

 

Zapraszamy do bezpłatnego sprawdzenia zdolności kredytowej zanim rozpocznie się Program Pierwsze Mieszkanie – KONTAKT

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin