Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – dla kogo?
Prawdopodobnie w 2022 pojawi się program wspierający osoby zamierzające nabyć swoje pierwsze mieszkanie za kredyt hipoteczny. W ramach Polskiego Ładu ma zostać wprowadzony program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Będzie on umożliwiał zakup nieruchomości za kredyt hipoteczny bez konieczności wnoszenia wkładu własnego co aktualnie jest obowiązkowe – minimalny wkład własny dla kredytów hipotecznych to 10%.
Więcej o minimalnym wkładzie własnym dla kredytów hipotecznych –> Kredyt Hipoteczny Minimalny Wkład Własny 2021
Do rozpoczęcia programu zostało przynajmniej jeszcze kilka miesięcy. W obliczu rosnących cen nieruchomości warto się zastanowić czy jest sens czekać na pojawienie się Mieszkania Bez Wkładu Własnego? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każdy będzie mógł z niego skorzystać!
„Polski Ład” Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – dla kogo?
Aktualnie znane warunki przystąpienia do programu zawierają szereg ograniczeń. Po pierwsze nie każdy kredytobiorca będzie mógł wnioskować o Kredyt Hipoteczny Bez Wkładu Własnego (KBW). Program będzie adresowany dla singli, ale tylko jeśli będą oni mieć w chwili wnioskowania dzieci. Ponadto wygląda na to, że wykluczone będą związki nieformalne, bo w założeniach do ustawy mowa jest o małżeństwach (mogą być bezdzietne).
Kolejnym podstawowym warunkiem będzie ograniczenie w postaci posiadania nieruchomości mieszkalnych. Osoby, które będą miały w chwili wnioskowania mieszkanie lub inną nieruchomość mieszkalną nie będą mogły skorzystać z Mieszkania Bez Wkładu Własnego.
Więcej o kryteriach programu, które trzeba spełnić –> Kryteria Mieszkanie Bez Wkładu Własnego
Podstawowym ograniczeniem będzie ponadto wiek kredytobiorców. Projekt ustawy zakłada, że ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby w nie starsze niż 40 lat. W przypadku dwojga wnioskodawców zasada ta ma dotyczyć młodszego z nich.
Mieszkanie Bez Wkładu – jaka nieruchomość?
Poza warunkami do spełnienia przez kredytobiorców / beneficjentów określono również jakie warunki będzie musiała spełniać nieruchomość aby mogła być celem wsparcia. Celem kredytu hipotecznego bez wkładu będzie mogła być zarówno nieruchomość nabywana na rynku wtórnym lub pierwotnym jednakże będzie ona musiała mieścić się w kryterium cenowym. Kwoty te będą ustalane raz na kwartał i będą osobno wskazywane dla rynku pierwotnego i wtórnego oraz osobno dla poszczególnych lokalizacji.
Więcej o maksymalnych cenach nieruchomości w ramach MBW – Limity cen mieszkań Mieszkanie Bez Wkładu Własnego
Z pewnością podobnie jak w poprzednich program dopłat do kredytów hipotecznych (Mieszkanie dla Młodych czy Rodzina na Swoim) jedynie część nieruchomości będzie spełniała kryterium cenowe.
Najpierw Gwarancja Wkładu Własnego, a dopłata później
Podstawową korzyścią skorzystania z programu będzie umożliwienie uzyskania kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Będzie to dobra wiadomość dla osób, które mają trudności z uzbieraniem obowiązkowych 10% wkładu własnego. Nie będzie to jednak pomoc dla osób, które dysponują wkładem własnym, bo w ich przypadku może nie mieć sensu wnioskowania o większy kredyt niż potrzebują zwłaszcza, że taki kredyt może być droższy.
Więcej o kredytach bez wkładu własnego –> Kredyt z Gwarancją Wkładu
Dodatkową korzyścią mogą być jednak przewidywane w programie dopłaty do kredytów, które mogą nastąpić w trakcie spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku pojawienia się drugiego dziecka planuje się spłatę 20.000zł, a kolejnego już 60.000zł. Dopłata nie będzie miała jednak miejsca w przypadku gdy wnioskodawcy będą mieć dzieci w chwili przystępowania do programu.
Możliwość umorzenia w przyszłości części kredytów może być duża zachętą nawet dla osób, które mają wkład własny.