Mieszkanie Bez Wkładu – przyspieszenie prac

 

Mieszkanie Bez Wkładu przyspieszenie pracWygląda na to, że realne jest uchwalenie ustawy, na której będzie opierał się program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego jeszcze w tym roku. Na konferencji we wtorek 10.08.2021 Mateusz Morawiecki zapowiedział przyspieszenie prac nad procesem legislacyjnym ustawy. Przewidywanym terminem rozpoczęcia procesowania ustawa jest wrzesień 2021.

 

„Poprosiłem Rządowe Centrum Legislacji o natychmiastową pracę w tym zakresie, żeby w krótkich paru tygodniach powstał całościowy, obejmujący wszystkie aspekty projekt ustawy, i żeby we wrześniu ona mogła być procedowana” – premier

 

Rozpoczęcie procedowania ustawy we wrześniu 2021 nie oznacza jednakże, że w tym m-cu wejdzie ona w życie, a program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego zacznie funkcjonować.

 

 

Kredyt Bez Wkładu Własnego – na powiększenie mieszkania?

 

Do tej pory jednym z podstawowych przedstawianych kryteriów uzyskania gwarancji lub dopłaty do kredytu na mieszkanie było nieposiadanie w momencie wnioskowania o pomoc nieruchomości mieszkalnej. Kredyt Bez Wkładu Własnego miał być jedynie dla osób nabywających pierwsze mieszkanie. Podczas konferencji przekazano informacje, że program ma być zaadresowany również dla osób, które posiadają już mieszkanie kupione za kredyt hipoteczny.

 

„Jak ktoś już ma swoje mieszkanie, spłaca kredyt hipoteczny, to żeby państwo też pomogło w polepszeniu standardu” – premier

 

Docelowo program ma umożliwiać zakup większej nieruchomości. Jednym z podstawowych celów programu jest poprawienie wskaźników demograficznych w Polsce, a nabycia większego mieszkania ma się do tego przyczynić.

 

„To program, który ma skompensować ten odwieczny deficyt w Polsce – brak mieszkań, brak czterech kątów. To było i jest marzenie wielu młodych polskich rodzin, także tych, którzy w poszukiwaniu lepszego życia musieli za ocean czy kanał La Manche emigrować” – premier

 

Umożliwienie  skorzystania z programu przez osoby posiadające już mieszkania zakupione za kredyt hipoteczny byłyby dużą zmianą w założeniach programu i powodowałaby, że znacznie większa część osób będzie mogła starać się o uzyskanie dofinansowania do zakupu mieszkania.

 

Znane do tej pory przewidywane kryteria Mieszkania Bez Wkładu Własnego –> Kryteria Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

 

Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – zasady

 

Potwierdzono również, że zakładany jest taki kształt programu, który będzie umożliwiał w przyszłości spłatę części kredytu hipotecznego po urodzeniu drugiego dziecka w wysokości 20.000zł, a po urodzeniu trzeciego kolejne 60.000zł (do 100.000zł łącznie). Chodzi prawdopodobnie o urodzenie dzieci po skorzystaniu z programu.

 

Program ma być zaadresowany dla osób nie starszych niż 40 lat, a celem programu ma być zarówno nabycie nieruchomości mieszkalnej na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Cena nieruchomości będzie musiała mieścić się w odpowiednich limitach cenowych. Według znanych na ten moment informacji do kredytu bez wkładu własnego będą mogły przystąpić małżeństwa, a także osoby samotne, ale z dziećmi oraz osoby niepełnosprawne.

 

Wprowadzenie możliwości skorzystania ze wsparcia przez osoby, które posiadają mieszkanie za kredyt hipoteczny byłoby dużą zmianą w podstawowych założeniach programu.

 

Znane do tej pory zakładane założenia programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego –> Zasady Mieszkanie Bez Wkładu

 

 

Kiedy ruszy Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Wygląda, na to, że dymisja Anny Korneckiej odpowiedzialnej za program nie spowolni wejścia w życie Mieszkania Bez Wkładu. Determinacja aby program pojawił się szybko wydaje się duża. Pojawienie się ustawy regulującej program oraz Kredyt Bez Wkładu Własnego w tym roku nie musi oznaczać, że program rozpocznie działanie jeszcze w tym roku. Wydaje się nadal bardziej prawdopodobne, że program ruszy od początku 2022. Zapowiedziano, że z programu będzie mogła skorzystać określona liczba osób (pojawiały się informacje o 80.000 rodzin rocznie). Mogłoby to oznaczać, że wprowadzone zostaną roczne limity. Analogicznie było w przypadku poprzednich programów wsparcia (Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim) gdzie na każdy rok były osobne limity kwotowe. Mogłoby to z kolei oznaczać, że rozpoczęcie programu Mieszkanie Bez Wkładu będzie jednak w przyszłym roku.

 

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin