Kredyt Bez Wkładu Własnego z podpisem prezydenta

Mieszkanie bez wkładu Własnego z podpisem prezydenta

 

Ustawa o Gwarantowanym Kredycie Mieszkaniowym została podpisana 16.11.2021 przez prezydenta. Jest to ostatni etap legislacji ustawy przed opublikowaniem jej w Dzienniku Ustaw.

 

Kiedy będą dostępne kredyty hipoteczne bez wkładu własnego?

 

Do rozpoczęcia programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego (w ramach Polskie Ładu) jednak jeszcze długa droga. W ustawie określono, że program rozpocznie się w ciągu 6 m-cy od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Zakładając, że ustawa zostanie opublikowana w grudniu tego roku należy liczyć, że o kredyty hipoteczne bez wkładu własnego (Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy) będzie można wnioskować najwcześniej w maju 2022 roku.

 

Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy – na czym będzie polegał?

 

W ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego będzie można otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest to oczywista korzyść w stosunku do zwykłego kredytu hipotecznego gdzie minimalny wkład własny wynosi 10%.  Osoby, które mają problem z uzbieraniem odpowiedniej kwoty będą mogły na skutek gwarancji rządowej (BGK) kupić lub wybudować nieruchomość bez konieczności angażowania swoich środków.

 

Dodatkową korzyścią będzie tzw. „spłata rodzinna” na skutek, której po urodzeniu drugiego i kolejnych dzieci część kredytu hipotecznego zostanie spłacona przez państwo. Maksymalna kwota spłaty kredytu będzie wynosiła aż 100.000zł.

 

Więcej na tema korzyści kredytu hipotecznego bez wkładu własnego –> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – kształt programu

 

 

Nie każdy otrzyma kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

 

Osoby zamierzające zaciągnąć kredyt hipoteczny w najbliższym czasie, a które rozważają aby poczekać na rozpoczęcie programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, muszą mieć na uwadze, że nie każdy z skorzysta z programu. Biorąc pod uwagę limit, który będzie w pierwszym roku przeznaczony na gwarancje (100 mln zł) oraz kryteria, które mogą być trudne do spełnienia może się okazać, że jedynie niewielka część osób skorzysta z programu i będzie mogła zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza w pierwszym roku obowiązywania programu (limity rosną z biegiem lat).

 

Więcej na temat kryteriów, które trzeba spełnić aby uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego –> Kryteria programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Do spełnienia przez kredytobiorcę jest szereg kryteriów dotyczących zarówno ich samych jak i nieruchomości. Na ten moment najważniejszym ograniczeniem, które zmniejszy liczbę osób chcących skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, może okazać się limit cenowy.

 

Więcej na temat limitu cenowego nieruchomości aby uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego –> Maksymalne Nieruchomości w programie Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Kredyt bez wkładu własnego – zdolność kredytowa

 

Niezależnie od kryteriów dotyczących osób zamierzających skorzystać z gwarancji rządowych do kredytów hipotecznych należy pamiętać, że warunkiem otrzymania kredytu będzie posiadanie zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będą udzielane przez banki komercyjne, a te zobligowane są do przeliczenia zdolności kredytowej.

 

Więcej na temat zdolności kredytowej –> Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a zdolność kredytowa

 

Gwarancja rządowa BGK do kredytu hipotecznego nie zwalnia z obowiązku posiadania zdolności kredytowej. To sprawa niezależna i jeśli kredytobiorcy jej nie będą mieć to nie otrzymają kredytu hipotecznego bez wkładu własnego i nie skorzystają z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Podobnie jest z kwestią „złej historii kredytowej”. Przy zwykłym kredycie nieterminowe spłacanie kredytów w przeszłości może uniemożliwić uzyskanie kredytu hipotecznego – identycznie będzie w przypadku Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego.

 

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym bez wkładu własnego z pewnością wcześniej powinny sprawdzić zdolność i historię kredytową aby w momencie rozpoczęcia programu kwestie te nie stanowiły bariery w skorzystaniu z Mieszkania Bez Wkładu Własnego.

 

Zapraszamy do kontaktu –> Bezpłatna Konsultacja Kredytowa

© 2021 Mieszkaniebezwkladu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone | Regulamin strony | Polityka prywatności

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin